Jaskiniowcy w Dworze Karwacjanów

W ostatnim tygodniu dwie grupy starszaków z naszego przedszkola, podczas warsztatów historyczno – plastycznych w Galerii Dworu Karwacjanów w Gorlicach próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie “Skąd się wzięło malarstwo?”.

Dzieci, w ramach lekcji muzealnej “Jaskiniowcy” z cyklu “Spotkanie ze sztuką”, miały okazję dowiedzieć się: Czym różni się galeria handlowa od galerii sztuki? Kto i w jakich okolicznościach stworzył pierwsze malowidło? Kim byli jaskiniowcy i co pozostawili nam po sobie?

Na podstawie prezentacji i pogadanki przedszkolaki poznały zwyczaje i zachowania swoich pra-przodków. Zobaczyły z jakich materiałów wykonywali farby i pędzle, w jaki sposób oświetlali ciemne korytarze jaskiń i jak podpisywali swoje prace.

W części plastycznej spotkania dzieci wcieliły się w rolę jaskiniowców, by w muzealnej jaskini spróbować swoich sił w malarstwie naskalnym.