Gotowi na Palmową Niedzielę

Świętowanie Wielkiej Nocy rozpoczyna się już tydzień przed Wielką Niedzielą– zwaną kiedyś wierzbną lub kwietną. Nasze przedszkolaki przygotowały się do tego święta trochę wcześniej, mianowicie 22.03.2023r. ( środa). W tym dniu dzieci z gr. IV i V wzięły udział w „Warsztatach Rękodzieła – Palmy Wielkanocne” w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.

Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się na wstępie: jakie znaczenie w tradycji ludowej miała palma wielkanocna oraz jak wykorzystywano poświęconą palmę. Dawniej  palmy wykonywano samodzielnie – z wierzbowych gałązek, bukszpanu, porzeczek, malin, suszonych ziół, piórek i kwiatów. Poświęconej palmie przypisywano magiczne właściwości, dlatego zanoszono ją do domów, by zapewniała rodzinie szczęście. Wykonany z niej krzyżyk wkładano w pierwszą zaoraną skibę, by chroniła przed gradobiciem, a całe pole kropiono wodą święconą. Gałązki z palmy kładziono również pod próg, by strzegły domowników przed chorobami, a te włożone pod strzechą chroniły dom przed piorunami. Natomiast wierzbowe kotki z palmy… połykano! Miało to ustrzec od bólu gardła i zapewnić zdrowie. Poświęconą  palmą dotykano również domowników, zwierzęta i dobytek, by przekazać w ten sposób magiczne siły.

Po części teoretycznej przyszedł czas na cześć praktyczną. Pod czujnym okiem pani Barbary Wojnarskiej i według jej wskazówek dzieci przystąpiły do pracy. Najpierw wykonały piękne kwiaty z bibuły, następnie przystąpiły do komponowania palmy wg wskazówek, wykorzystując do tego bukszpan, cis, bazie i kolorową bibułę. Pracy było dużo, ale zaangażowanie dzieci jeszcze większe. Przedszkolaki z wielką radością wykonywały kolejne etapy palmy, by na końcu cieszyć się wspaniałym efektem.

Dzięki uprzejmości pani Basi, dzieci miały również możliwość zwiedzić jedną z drewnianych chat, gdzie zobaczyły jak dawniej żyli i czym zajmowali się mieszkańcy wsi pogórzańskiej.

Dużym zainteresowaniem przedszkolaków cieszyła się również wystawa prac pokonkursowych „Małopolska Marzanna”, prezentująca prace dzieci i młodzieży z całego województwa małopolskiego.