Muzeum Marii Konopnickiej oraz wizyta w Bierówce

Dnia 18 października 2022 r. z okazji roku Marii Konopnickiej oraz w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy” – „Śladami przeszłości” – sześciolatki z naszego przedszkola udały się na wycieczkę do Żarnowca, gdzie znajduje się muzeum sławnej poetki.

Dzieci zwiedziły XVIII – wieczny dworek, który przekazano w 1903 roku Marii Konopnickiej w darze narodowym z okazji ćwierćwiecza pracy pisarskiej. W poszczególnych jego pomieszczeniach można było podziwiać kolekcję darów ofiarowanych poetce z okazji jubileuszu oraz pokoje mieszkalne z czasów jej pobytu w Żarnowcu, a także wiele oryginalnych mebli i sprzętów.

Zwiedzanie muzeum zakończyło się spacerem po alejkach pięknego, zabytkowego parku obfitującego w stare drzewa, krzewy i rzadkie rośliny, pochodzące z minionych epok.

Kolejnym etapem wycieczki była wyprawa do lasu w Bierówce, gdzie pan leśniczy oprowadził przedszkolaków po ciekawie przygotowanej ścieżce edukacyjno – przyrodniczej. Ciepła, słoneczna pogoda sprzyjała leśnym wędrówkom. Podczas wizyty w lesie dzieci poznały tajniki pracy leśniczego. Pogłębiły wiedzę na temat leśnej flory i fauny (rozpoznawały charakterystyczne drzewa, grzyby, spotkane zwierzęta); utrwaliły także informacje dotyczące roli lasu w życiu człowieka oraz zwierząt.