Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto, które wypada 21 lutego. Ustanowienie tego święta miało pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Zatem warto już w przedszkolu zwracać uwagę na ten szczególny dzień, w którym główną rolę odgrywają: „mowa i słowa” .
Starszaki z naszego przedszkola uczestniczyły w zajęciach dotyczących języka ojczystego. Celem warsztatów było uświadomienie dzieciom konieczności dbania o piękno języka oraz poprawność wypowiedzi. Dzieci próbowały rozszyfrować zagadki w języku staropolskim oraz odgadnąć, jak na te same przedmioty mówi się w poszczególnych regionach Polski. Dzielnie powtarzając najbardziej skomplikowane łamańce językowe, sześciolatki udowodniły, że język polski wcale nie jest trudny.
Kolejnym etapem tego wyjątkowego dnia była wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, ponieważ to właśnie tam, w niezliczonej ilości pięknie wydanych książek, znajdziemy największe bogactwo naszego języka.
Dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania biblioteki, poznały tajniki zawodu bibliotekarza. Utrwaliły wiadomości dotyczące powstawania książek. Przedszkolaki miały możliwość zapoznać się z najciekawszymi egzemplarzami księgozbioru dla dzieci oraz posłuchać i obejrzeć książkę w formie teatrzyku kamishibai.
Na pamiątkę miłego spotkania w bibliotece dzieci wykonały zakładki do książek techniką origami.
Na zakończenie wycieczki przedszkolaki miały okazję zobaczyć piękną wystawę pt.: „Viva la vida” wykonaną przez artystów z Gorlickiego Centrum Kultury.